pompa ciepła

dla cyklu carnota uzyskasz sprawność 7.95 i nic więcej. niezależnie czy gaz będzie przegrzany, przechłodzony, nadkrytyczny, czy będzie to czynnik jednorodny, czy wystapi poślizg jak w cyklu Kalina itp nie przecarnotyzujesz cyklu. Narysuj sobie w układzie współrzędnych na jednej osi widełki temperatury, na drugiej entropii, i choćbyś stanął na głowie, nie wciśniesz tam figury o większej powierzchni niż prostokąt. Ten prostokąt to cyk Carnota.

Propan (R290) jako czynnik jest doskonale znany i wszystkie wykresy można sobie znaleść, pytanie sie o takie elementarne rzeczy w kontekście rozmawiania o konstrukcjach mających konkurować z światowymi potentantami w produkcji pomp ciepła, to tak jakby przed wyjazdem w podróż dookoła świata zapytać gdzie wyrabia się paszport.

Rzeczy dla Ciebie elementarne dla mnie już takie elementarne nie są i od tego są właśnie fora. Ja osobiście nie mam znajomych którzy wiedzą co to jest cykl Carnota czy wiedzą jak dokładnie działają PC ponieważ ja jak i moi znajomi zajmują się zupełnie innymi rzeczami.

Jeżeli chcesz sprawdzić czy jest to wiedza elementarna wyjdź na ulicę i zapytaj kogoś czy to wie – tylko uważaj na „kiboli” bo oni mogą pomyśleć że ich obrażasz a to może się źle skończyć dla jednej ze stron …

Napisałem, że w moim przypadku PC nie jest standardowym rozwiązaniem i aby oszacować jej sprawność potrzebuję wiedzieć następujące rzeczy:
1) czy wzór COP = Ts/(Ts-Tp) * 60% odnosi się też do przypadku gdy gaz (np. propoan) na wejściu PC będzie miał 20oC i ciśnienie atmosferyczne;
2) Jak to się liczy.

W stosunku do klasycznej PC.

Skoro jest to wiedza elementarna nie powinno Ci nastręczyć trudności wskazanie przynajmniej książki linka czy czegokolwiek gdzie jest pokazane jak to się liczy – za te wskazówki byłbym bardzo wdzięczny.

A jeżeli chodzi o konkurowanie ze światowymi potentatami, to tym akurat zajmuje się na co dzień tyle że w zupełnie innym obszarze i z bardzo dobrym skutkiem – także da się.

Z drugiej strony absolutnie nie mam zamiaru + ochoty budować PC w garażu – jeżeli sprawdzone zostaną kluczowe procesy i pokazana będzie wykonalność rozwiązania wówczas z jej produkcją nie będzie żadnego problemu (jak dla mnie jest mi to zupełnie obojętne kto to będzie robił).

Ciekawostką jest to, że na jednej z uczelni w Polsce już rozpoczęły się badania nad tą pompą i za jakieś dwa miesiące będą wyniki – natomiast ja chciałbym wykorzystać ten czas na poszerzenie swojej wiedzy w tym temacie.

Rozmawiałem z różnymi profesorami z polskich uczeni – zdecydowana większość podchodziła do tematy zupełnie jak Ty na zasadzie że jest to niemożliwe.

Profesor który wziął temat na warsztat też na początku powiedział, że jak dla niego jest to niemożliwe ale chętnie posłucha o szczegółach bo może się zdarzyło właśnie tak że zrobiłem coś bo nie wiedziałem że to niemożliwe.Kiedyś można było u nich kupic również
TECHNIKA CHŁODNICZA – tom I i II
Szczególnie w tomie pierwszym jest wiele bardzo przydatnych informacji
Jak też
CZYNNIKI CHŁODNICZE I NOSNIKI CIEPŁA

Słyszałem kiedyś (a może nawet już gdzieś o tym pisałem) o elektrowniach, własnie na propan instalowanych przez Japończyków na oceanie w okolicach równika
Wykożystywały do zasilania ciepłą wodę z powierzchni (odparowywanie propanu), zaś skraplanie odbywało się w wymienniku ileś set metrów niżej pod powieżchnią morza
Instalacja taka miał bardzą niską sprawnośc z racji nie wielkiej różniocy temperatury, jednak przy praktycznie nie ograniczonych zasobach energii ponoć byla uzasadniona ekonomicznie

Kategoria: klimatyzacja | Tagi: ,

Komentowanie wyłączone.